34ος ΑΥΘΕΝΤΙΚΟΣ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΑΘΗΝΩΝ Δυναμική - Ομαδική συμμετοχή με ρεκόρ των Αιγιωτών Δρομέων

Στην αυθεντική διαδρομή Μαραθώνας – Παναθηναϊκό Στάδιο και με τη συμμετοχή χιλιάδων δρομέων, διεξήχθη και φέτος ο 34ος Αυθεντικός Μαραθώνιος Αθηνών, που είναι αφιερωμένος στη μνήμη και στον αγώνα του ειρηνιστή και βαλκανιονίκη Γρηγόρη Λαμπράκη.

Περίπου 18.000 δρομείς από όλο τον κόσμο, σημειώνοντας για μια ακόμη χρονιά νέο ρεκόρ συμμετοχών στον αγώνα, έτρεξαν στην κλασική διαδρομή των 42.196 m και άλλοι 32.000 περίπου δρομείς στους παράλληλους αγώνες των 10 και 5 χλμ. και σε αγώνες για μικρά παιδιά.

Στο αγωνιστικό μέρος και στην κλασική μαραθώνια διαδρομή, καθολική ήταν η επικράτηση των ανδρών από την Κένυα, που κατέκτησαν τις πρώτες 9 θέσεις, με τον Λούκα Ρότιχ Λουμποβάν να αναδεικνύεται νικητής του αγώνα με επίδοση 2.12΄.49΄΄, ενώ στις γυναίκες νικήτρια ήταν η Νάνσι Αρουζέι με επίδοση 2.38΄.13΄΄. Από τους έλληνες αθλητές πρώτος ήταν ο Χριστόφορος Μερούσης από τη Χίο (10ος στη γενική κατάταξη) με επίδοση 2.24΄.58΄΄, δεύτερος ο Κώστας Γκελαούζος με επίδοση 2.26΄08΄΄ και τρίτος ο ιατρός Δημοσθένης Ευαγγελίδης από την Καβάλα, που είχε τιμηθεί κατά το παρελθόν από τον Αθηνόδωρο σε εκδήλωση ως αθλητής – πρότυπο, με επίδοση 2.29΄.39΄΄. Πρώτη ελληνίδα αναδείχθηκε η Ουρανία Ρεμπούλη από τη Λέρο με επίδοση 2.49΄.23΄΄, δεύτερη η Σόνια Τσεκίνη - Μπουδούρη, με χρόνο 2.55΄.04΄΄, ενώ τρίτη ήταν η Στεφανία Λεοντιάδου με χρόνο 2.57΄.59΄΄.

Ο τοπικός μας σύλλογος έδωσε δυναμικό παρών σ’ όλες τις διαδρομές και συνολικά 32 δρομείς έτρεξαν με τον Α.Σ. «Αθηνόδωρο». Στην κλασική διαδρομή των 42.196 m, μετείχαν 11 δρομείς του τοπικού Συλλόγου και πραγματοποίησαν πολύ καλές επιδόσεις, παρά τον αντίθετο άνεμο που επικρατούσε και δυσκόλεψε τις προσπάθειές τους. Συγκεκριμένα, είχαμε πρώτη την Έμμη Σαπίου, η οποία ανήκει στο Αγωνιστικό Τμήμα του Αθηνόδωρου και εκπροσώπησε το Σύλλογό μας στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Μαραθωνίου Δρόμου Γυναικών και, πραγματοποιώντας πολύ καλή επίδοση με χρόνο 3.12΄.32΄΄, πέτυχε ατομικό ρεκόρ και αναδείχθηκε μόλις 8η στην γενική κατάταξη των γυναικών. Ακολούθησαν, με πολύ καλές επιδόσεις, οι Απόστολος Μενύχτας, που με χρόνο 3.17΄.46΄΄ πέτυχε ατομικό ρεκόρ,  Παναγιώτης Μουρδέκας με επίδοση 3.24΄.23΄΄ (20ος στην ηλικιακή κατηγορία του), Κώστας Μητρόπουλος που με χρόνο 3.30΄.40΄΄ πέτυχε κι αυτός την καλύτερη ατομική του επίδοση, Κώστας Βασιλείου που επανήλθε στο μαραθώνιο με επίδοση 3.31΄.04΄΄, Ηλίας Θεοφυλακτόπουλος με επίδοση 3.40΄.06΄΄, Γιάννης Ρωμανός με χρόνο 3.44΄.48΄΄, Στράτος Μαμαλούγκος με επίδοση 3.53΄.23΄΄, Βασίλης Σωτηρόπουλος με χρόνο 3.53΄.36΄΄, Αλέξης Κουτσαντώνης με χρόνο 4.14΄.43΄΄ και ο Χρήστος Δούκας που παρά τις δυσκολίες που αντιμετώπισε δεν εγκατέλειψε την προσπάθειά του και τερμάτισε σε χρόνο 7.09΄.09΄΄.

Στον αγώνα των 10 χιλιομέτρων έτρεξαν και τερμάτισαν μεταξύ των Αιγιωτών κατά σειρά οι Δημήτρης Τασόπουλος, ο οποίος με πολύ καλή επίδοση 34΄.26΄΄ τερμάτισε στην 20η θέση της γενικής κατάταξης, Γιάννος Σόγιας  επίσης με πολύ καλή επίδοση 34΄.33΄΄, Δημήτρης Γκραικιώτης με επίδοση 35΄.11΄΄ (μόλις 2ος στην ηλικιακή κατηγορία του), Κώστας Ιατρόπουλος με χρόνο 35΄.15΄΄ (3ος στην ηλικιακή κατηγορία του), Παναγιώτης Παπακωνσταντίνου με επίδοση 36΄.02΄΄ (6ος στην κατηγορία του), Μάριος Τσερεντζούλιας με επίδοση 36΄.15΄΄, Στυλιανός Κατσούλης με χρόνο 36΄.26΄΄ (8ος στην κατηγορία του), Γιάννης Βασιλείου με επίδοση 38΄.59΄΄, Παναγιώτης Αρβανίτης με χρόνο 43΄.11΄΄, Ιατροπούλου Άννα με επίδοση 46΄.08΄΄ (3η στην ηλικιακή κατηγορία της) και Βασίλειος Κατσιγιάννης με χρόνο 1.00΄.37΄΄.

Στον αγώνα των 5 χιλιομέτρων συμμετείχαν και τερμάτισαν αθλητές της Ακαδημίας του Συλλόγου μας, αλλά και νέοι αθλητές και αθλήτριες, μερικοί μάλιστα από τους οποίους συμμετείχαν για πρώτη φορά σε επίσημο αγώνα και έζησαν την μοναδική αυτή εμπειρία. Συγκεκριμένα, μετείχαν και τερμάτισαν κατά σειρά οι Πολυχρόνης Ιατρόπουλος, ο οποίος με πολύ καλή επίδοση 21΄.22΄΄ ήταν μόλις 10ος στην ηλικιακή κατηγορία του, Χαρίκλεια Μάντικα με επίδοση 23΄.37΄΄, Θεόδωρος Παπακωνσταντίνου με επίδοση 23΄.44΄΄, Μαρίνα Παπακωνσταντίνου με χρόνο 25΄.12΄΄ (11η στην κατηγορία της), Άννα – Μαρία Κατσίκα με επίδοση 26΄.21΄΄, Μαρία Καϊάφα με χρόνο 26΄.24΄΄, Κυριακή Δημητρίου με επίδοση 26΄.24΄΄, Μελίνα Μαυρομάτη με χρόνο 27΄.31΄΄, Κατερίνα Σταματοπούλου με επίδοση 30΄.53΄΄ και Γεωργία Ανδρικοπούλου με χρόνο 36΄.25΄΄.

Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους για τη συμμετοχή, την προσπάθεια και τον τερματισμό. Η εμπειρία που αποκτήθηκε από τους νέους δρομείς είναι πολύτιμη από έναν τέτοιο αγώνα. Η μεγάλη συμμετοχή και κυρίως η ομαδική αποστολή του Αθηνόδωρου στους αγώνες αυτούς (να σημειωθεί ότι η αποστολή της ομάδας μετέβη από το Σάββατο στην Αθήνα με λεωφορείο, ενώ την αποστολή ακολούθησε και ο Βασίλης Μανουηλίδης που όπως πάντα φωτογράφισε αφιλοκερδώς όλες τις σημαντικές στιγμές των δρομέων και της ομάδας, ώστε να αναρτηθούν και στην ιστοσελίδα της www.athinodoros.gr και στη σελίδα της στο facebook) αποδεικνύει ότι υπάρχει το ομαδικό πνεύμα και το πρόσφορο έδαφος για την ανάπτυξη του αθλητισμού και στην περιοχή μας, ώστε να δημιουργηθούν οι  προϋποθέσεις για τη μαζική λαϊκή συμμετοχή, που θα υπηρετεί τις ανάγκες των αθλούμενων και του κοινωνικού συνόλου. Το στόχο αυτό διεκδικεί και οραματίζεται ο Α.Σ. «Αθηνόδωρος ο Αιγιεύς» και καλεί με κάθε μέσο τη νεολαία να στραφεί προς αυτή την κατεύθυνση και να ασχοληθεί με τον αθλητισμό, που χαρίζει πνευματική και σωματική υγεία.