Ο Αθηνόδωρος στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Δρόμου σε Ανώμαλο Έδαφος και με τον Δημήτρη Τασσόπουλο στο Μαραθώνιο του Τρεβίζο Ιταλίας

Την Κυριακή 5 Μαρτίου, οι αθλητές αντοχής του αγωνιστικού τμήματος του Συλλόγου μας ανέπτυξαν σημαντική , εντατική και πολύ επιτυχημένη αγωνιστική δραστηριότητα , εντός αλλά και εκτός συνόρων.

Στα Τρίκαλα, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα δρόμου σε ανώμαλο έδαφος , συμμετείχαν 10 αθλητές και αθλήτριες του Συλλόγου μας. Η παρουσία μας, όπως κάθε χρόνο άλλωστε στον ανώμαλο δρόμο, ήταν επιτυχημένη από κάθε άποψη. Για 3η συνεχόμενη χρονιά ο Σύλλογος μας ανεβαίνει στο βάθρο των ομαδικών μεταλλίων, γεγονός που αποδεικνύει το «πλούσιο» αθλητικό δυναμικό που διαθέτει ο «Αθηνόδωρος»:  Δεν πρόκειται για μεμονωμένες περιπτώσεις, αλλά για επιδόσεις υψηλού επιπέδου από πολλούς αθλητές μας.

Εφέτος  κατακτήσαμε το ασημένιο μετάλλιο στην ομαδική βαθμολογία Συλλόγων στην κατηγορία Εφήβων, με 44 βαθμούς. Οι αθλητές που συνέβαλαν στην κατάκτηση της 2ης θέσης στο αγώνισμα των 6.000 μέτρων εφήβων ήταν κατά σειρά ο Ηλίας Καραμπούλας, που τερμάτισε 13ος με χρόνο 20.13 ‘’ , ο Κώστας Ιατρόπουλος, που τερμάτισε 14ος επίσης με χρόνο 20.13 και ο Παναγιώτης Παπακωνσταντίνου, που τερμάτισε 17ος με χρόνο 20.16. Στην ίδια κατηγορία αγωνίστηκε και ο πιο φορμαρισμένος αυτή τη περίοδο αθλητής του Αθηνόδωρου, ο Δημήτρης Γκραικιώτης, ο οποίος μάλιστα ακολούθησε την αποστολή αν και τον ταλαιπωρούσε μια ίωση. Ξεκίνησε τον αγώνα, αν και μέχρι το προηγούμενο βράδυ είχε πυρετό, αλλά η καταπόνηση του οργανισμού του φάνηκε μέσα στον αγώνα και αναγκάστηκε να εγκαταλείψει. Εκτός  όμως από το μετάλλιο στην ομαδική βαθμολογία,, θετικό πρόσημο είχε συνολικά η παρουσία όλων των αθλητών μας. Ο Σπύρος Ιατρόπουλος στα 8.000 μέτρα Νέων Ανδρών τερμάτισε 7ος με χρόνο 26.45’’ . Στα 4.000 μέτρα Παίδων ο Στυλιανός Κατσούλης ήταν 19ος με χρόνο 12.59’’ και ο Αποστόλης Χαντζής ήταν 49ος με χρόνο 13.59’’. Η Άννα Ιατροπούλου στα 3000 μέτρα Κορασίδων ήταν 50η με χρόνο 13.52’’ , ο Μάριος Τσερεντζούλιας στα 10.000 μέτρα Ανδρών 61ος με χρόνο 36.41’’ και τέλος , η Χαρά Μάντικα στα 6000 μέτρα Νέων Γυναικών τερμάτισε 19η με χρόνο 27.36’’.

Εκτός από το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα δρόμου σε ανώμαλο έδαφος , ο Σύλλογος μας εκπροσωπήθηκε και σε αγώνα στο εξωτερικό. Ο κάτοχος του ρεκόρ Συλλόγου στο αγώνισμα του Μαραθωνίου, Δημήτρης Τασσόπουλος , ταξίδευσε στο Τρεβίζο της Ιταλίας , όπου συμμετείχε στον Μαραθώνιο της πόλης, ο οποίος διοργανώθηκε την Κυριακή 5 Μαρτίου . Παρά τις άσχημες καιρικές συνθήκες που επικράτησαν, ιδίως ο βροχερός καιρός και η υγρασία που δεν επέτρεπαν πολύ καλές επιδόσεις , ο αθλητής μας κατάφερε να τερματίσει σε 2 ώρες, 46 λεπτά και 24 δευτερόλεπτα , επίδοση που είναι πολύ κοντά στο ατομικό του ρεκόρ . Με αυτόν τον χρόνο μάλιστα κατέλαβε την πολύ καλή 11η θέση στη γενική κατάταξη του αγώνα, ενώ ήταν και 1ος απο τους Έλληνες αθλητές που συμμετείχαν.