Ο ΑΘΗΝΟΔΩΡΟΣ ΜΕ ΤΟΝ ΔΗΜΗΤΡΗ ΤΑΣΣΟΠΟΥΛΟ ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΗΜΙΜΑΡΑΘΩΝΙΟΥ ΔΡΟΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ

Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου Δρόμου, που διεξήχθη την Κυριακή 19 Μαρτίου 2017, στα πλαίσια του 6ου Ημιμαραθωνίου της Αθήνας, συμμετείχε ο αθλητής του Αθηνόδωρου Δημήτρης Τασσόπουλος.

Ο αιγιώτης αθλητής μας, πραγματοποιώντας πολύ καλή επίδοση – δεδομένου ότι προέρχονταν από την υπερπροσπάθειά του στο Μαραθώνιο του Τρεβίζο της Ιταλίας πριν από δύο εβδομάδες – τερμάτισε στον ημιμαραθώνιο σε χρόνο 1.20΄.08΄΄ και κατέκτησε την 15η θέση στην κατάταξη του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ημιμαραθωνίου Δρόμου των Ανδρών και την 18η θέση στη Γενική κατάταξη του αγώνα.

Νικητής του αγώνα, μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα που κρίθηκε κυριολεκτικά στο νήμα, αναδείχθηκε ο Γιάννης Ζερβάκης με επίδοση 1.09΄.03΄΄, αφήνοντας δεύτερο τον Κώστα Γκελαούζο μόλις με χρόνο 1.09΄.04΄΄, ενώ τρίτος ήταν ο Χαράλαμπος Πιτσώλης με χρόνο 1.10΄.22΄΄. Στις γυναίκες τη νίκη κατέκτησε πιο εύκολα, όπως άλλωστε αναμενόταν, η Ράνια Ρεμπούλη με χρόνο 1.19΄.44΄΄, δεύτερη ήταν η Ντενίζ Δημάκη με επίδοση 1.23΄.03΄΄ και τρίτη κατατάχθηκε ανέλπιστα η Ειρήνη Μιχαλά με χρόνο 1.23΄.36΄΄, μετά την κατάρρευση της Στεφανίας Λεοντιάδου 200 μέτρα πριν τον τερματισμό.