ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ & ΑΤΟΜΙΚΑ ΡΕΚΟΡ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΕΙΣ ΤΟΥ ΑΘΗΝΟΔΩΡΟΥ ΣΤΟΝ ΔΙΕΘΝΗ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟ «ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ» ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΣΤΟΝ 3ο ΗΜΙΜΑΡΑΘΩΝΙΟ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ

Την Κυριακή 2 Απριλίου, οι δρομείς – βετεράνοι αθλητές του τοπικού μας Συλλόγου «ΑΘΗΝΟΔΩΡΟΣ Ο ΑΙΓΙΕΥΣ» συμμετείχαν δυναμικά και διακρίθηκαν στον 12ο Διεθνή Μαραθώνιο «ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ», πραγματοποιώντας ορισμένοι πολύ καλές επιδόσεις και βελτιώνοντας σημαντικά τα ατομικά τους ρεκόρ.

Στην μαραθώνια διαδρομή των 42.195 μέτρων, η οποία ξεκίνησε από την Πέλλα και περνώντας πάνω από τον Αξιό ποταμό και τον Γαλλικό ποταμό εισήλθε στην πόλη της Θεσσαλονίκης όπου και τερμάτισε μετά από το Λευκό Πύργο και μπροστά από το μεγαλοπρεπές άγαλμα του έφιππου Μεγάλου Αλεξάνδρου, συμμετείχαν περισσότεροι από 2.000 δρομείς από πολλές χώρες, ενώ διεξήχθησαν και παράλληλοι αγώνες δρόμου και δυναμικού βαδίσματος 10.000 και 5.000 μέτρων εντός της πόλης, καθώς και μαθητικός αγώνας 1.000 μέτρων.

Στον αγώνα του μαραθωνίου, τον τοπικό μας Σύλλογο εκπροσώπησαν ο Νεκτάριος Αργυριάδης, ο οποίος με πολύ καλή επίδοση και πετυχαίνοντας ατομικό ρεκόρ τερμάτισε σε χρόνο 3.12΄.36΄΄, ο Άγγελος Μουρίκης, που με επίσης πολύ καλή επίδοση βελτίωσε κι αυτός κατά πολύ το ατομικό του ρεκόρ με χρόνο 3.26΄52΄΄ και ο Άγγελος Γιοβάς που συμμετείχε και τερμάτισε σε έναν ακόμη μαραθώνιο με χρόνο 4.08΄.25΄΄, ενώ στον αγώνα των 10 χλμ. συμμετείχε και τερμάτισε ο Ραδάμανθυς Σκούντζος με χρόνο 49΄.03΄΄.

Νικητής του μαραθωνίου αναδείχθηκε ο έμπειρος μαραθωνοδρόμος Μιχάλης Παρμάκης με επίδοση 2.28΄.12΄΄, ενώ τον ακολούθησε ο Κυριάκος Συμηριώτης με χρόνο 2.29΄.20΄΄ και τρίτος ήταν Illir Kellezi με χρόνο 2.35΄.11΄΄. Στις γυναίκες, νικήτρια ήταν η Σόνια Τσεκίνη με επίδοση 2.45΄.02΄΄, δεύτερη η Κροάτισσα Marija Vrajic με χρόνο 2.50΄.53΄΄ και τρίτη η Στεφανία Λεοντιάδη με χρόνο 2.56΄.40΄΄. Στον αγώνα των 10 χλμ., νικητής αναδείχθηκε ο επίσης γνωστός μαραθωνοδρόμος Κώστας Γκελαούζος με επίδοση 31΄.06΄΄ και στις γυναίκες η καταξιωμένη αθλήτρια Αναστασία Καρακατσάνη με επίδοση 34΄.50΄΄. Στον αγώνα των 5 χλμ. επικράτησε ο Γιώργος Μίνος και στις γυναίκες η Ράνια Ρεμπούλη.

Συμμετοχή δρομέων του Αθηνόδωρου είχαμε και στον 3ο Ημιμαραθώνιο Ναυπάκτου (3ο Lepanto Run), όπου στην όμορφη κοντινή μας πόλη διεξήχθησαν παράλληλα αγώνας δρόμου 7,5 χλμ, καθώς και αγώνες για μαθητές γυμνασίων και λυκείων. Στην διαδρομή του ημιμαραθωνίου δρόμου, που διεξήχθη περιμετρικά της πόλης της Ναυπάκτου με εκκίνηση και τερματισμό στην όμορφη παραλία της Ψανής και διέλευση μέσα από το γραφικό Κάστρο της πόλης, συμμετείχαν και τερμάτισαν ο Παναγιώτης Μουρδέκας που με καλή επίδοση 1.36΄.39΄΄ κατέλαβε την 2η θέση στην ηλικιακή κατηγορία του και ο Γιάννης Ρωμανός με χρόνο 1.39΄.09΄΄.