Μετάλλιο, Διακρίσεις και Πολυάριθμη Συμμετοχή του ΑΘΗΝΟΔΩΡΟΥ στο Run Greece Πάτρας και στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10.000 μ. σε Δημόσια Οδό

Εντυπωσίασε και πάλι ο Σύλλογός μας «ΑΘΗΝΟΔΩΡΟΣ Ο ΑΙΓΙΕΥΣ» με μετάλλιο, πολλές καλές θέσεις και με μια από τις μαζικότερες συμμετοχές του σε αγώνες.

Πραγματικά εντυπωσιακή ήταν η  παρουσία του Αθηνόδωρου στο μαζικότερο δρομικό γεγονός του Νομού Αχαΐας,  τον τελευταίο αγώνα της σειράς Run Greece για το 2017, που έγινε στην Πάτρα την Κυριακή 8 Οκτωβρίου.  Σε μια από τις μαζικότερες συμμετοχές του σε αγώνες  (συνολικά 45 άτομα), κέρδισε πολλές καλές θέσεις, με πολύ καλές επιδόσεις, αλλά ανέβηκε και για άλλη μια φορά στο βάθρο.  Μαζί με τους αγώνες πόλης - μαζικού αθλητισμού, όμως της διοργάνωσης Run Greece Πάτρας, διοργανώθηκε φέτος, από τον ίδιο φορέα, δηλαδή τον ΣΕΓΑΣ, και το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10.000 μέτρων σε Δημόσια Οδό. Στο Πανελλήνιο αυτό Πρωτάθλημα τον Αθηνόδωρο εκπροσώπησαν τρείς αθλητές οι οποίοι κατέλαβαν πολύ καλές θέσεις, πραγματοποιώντας πολύ καλές επιδόσεις.  Συγκεκριμένα, ο Δημήτρης Τασσόπουλος με επίδοση 33.56΄΄ κατέλαβε την 7η θέση, αμέσως μετά στην 8η θέση τερμάτισε ο Σπύρος Ιατρόπουλος  με επίδοση 34.24΄΄ και ο Μάριος Τσερεντζούλιας τερμάτισε στην 11η θέση  με χρόνο 35.29΄΄.

Στον αγώνα των 10.000 μέτρων της διοργάνωσης Run Greece συμμετείχαν και κατέλαβαν πολύ καλές θέσεις  άλλοι τέσσερις αθλητές  των αγωνιστικών τμημάτων του Αθηνόδωρου. Ο Παναγιώτης Παπακωνσταντίνου τερμάτισε 10ος με χρόνο 35.21΄΄, ο Ηλίας Καραμπούλας, τερμάτισε 15ος με χρόνο 35.56΄΄, ο Γιάννης Βασιλείου τερμάτισε 28ος με χρόνο 38.29΄΄ και ο 15χρονος Νίκος Καραμάνος, ο οποίος με χρόνο 42.28΄΄ τερμάτισε στην 67η θέση της γενικής κατάταξης και μόλις 3ος στην ηλικιακή του κατηγορία. Στον αγώνα αυτό συμμετείχαν και αρκετοί δρομείς του Τμήματος Μαζικού Αθλητισμού του Συλλόγου. Συγκεκριμένα συμμετείχαν και τερμάτισαν οι Απόστολος Μενύχτας με επίδοση 39.59΄΄, Παναγιώτης Μουρδέκας με επίδοση 40.21΄΄, Παναγιώτης Αρβανίτης με χρόνο 41.43΄, Ανδρέας Θανασούλιας με χρόνο 42΄.49΄΄, ο Κώστας Βασιλείου με χρόνο 44.26΄΄, Τρύφωνας Κατσαρός με χρόνο 50΄.01΄΄ , Ρούλα Προκόπη με χρόνο 55΄.02΄΄ και Μανώλης Ζαφειρακόπουλος με χρόνο 1.00΄.34΄΄.

Στον αγώνα των 5.000 μέτρων είχαμε την μαζικότερη συμμετοχή, κυρίως από αθλητές και αθλήτριες των αγωνιστικών τμημάτων του Συλλόγου  (26 άτομα συνολικά), αλλά και του Τμήματος Μαζικού Αθλητισμού. Η σημαντικότερη στιγμή αυτού του αγώνα ήταν η κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου από τον Δημήτρη Γκραικιώτη, ο οποίος εμφανίστηκε πολύ βελτιωμένος σε σχέση με πέρυσι πετυχαίνοντας την πολύ καλή επίδοση των 16 λεπτών και 12 δευτερολέπτων.  Ακολούθησε ο Στυλιανός Κατσούλης  στην 7η θέση με χρόνο 17.39’’ και ο Αποστόλης Χαντζής με χρόνο 19.07. Εντυπωσιακές ήταν οι επιδόσεις των μικρότερων αθλητών του Συλλόγου που ακολούθησαν και ήταν οι εξής: Πολυχρόνης Ιατρόπουλος με επίδοση 19΄.41΄΄, Νίκος Γεωργίου με χρόνο 20΄.45΄΄, Άγγελος Πήττας με επίδοση 23΄.28΄΄, Ανδρέας Μπαχός με χρόνο 23΄.30΄΄, Δανάη Θεοδωροπούλου με χρόνο 23΄.46΄΄, Μυρσίνη Θεοδωροπούλου με χρόνο 23΄.47΄΄, Θόδωρος Μπούρης με χρόνο 23΄.52΄΄, Ανδρέας Γεωργίου με χρόνο 25΄.04΄΄, Ανδριάννα Σανδραβέλη με χρόνο 25΄.20΄΄, Ανδρέας Κατσαρός με χρόνο 25΄.24΄΄, Δήμητρα Ανδριοπούλου με χρόνο 25΄.59΄΄, Σωτηρία Δημητρίου με χρόνο 26΄.02΄΄, Εμμανουέλα Κούρτη με χρόνο 26΄.09΄΄, Μαρίνα Παπακωνσταντίνου με χρόνο 26΄.50΄΄, Θεόδωρος Παπακωνσταντίνου με χρόνο 26΄.51΄΄, Ανδριάννα Χατζηγιάννη με χρόνο 27΄.03΄΄, Ελένη Τσαβλή με χρόνο 27΄.07΄΄, Βασίλης Γιαννάδης 25΄.56΄΄, Μαρία Κατσούλη με χρόνο 27΄.10΄΄, Μαρίνα Γιαννάδη με χρόνο 28΄.23΄΄, Ιουλία Ρόζου με χρόνο 29΄.25΄΄, Χρήστος Δημητρίου με χρόνο 29΄.40΄΄, Ελπίδα Γιαννάδη με χρόνο 30΄.10΄΄, Βάσια Τσουρούτη με χρόνο 30΄.47΄΄, Σταυρούλα Νικολοπούλου με χρόνο 31΄.56΄΄, Θεώνη Ανδρίτσου με χρόνο 34΄.49΄΄, Αποστολία Κούτρα με χρόνο 34΄.49΄΄ και Μαρία Βασιλείου με χρόνο 39΄.18΄΄.

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι την προσεχή Κυριακή 15 Οκτωβρίου αναμένεται σημαντική συμμετοχή δρομέων στον 2ο Γύρο της Λίμνης Τσιβλού που διοργανώνει ο Δήμος Αιγιάλειας με την υποστήριξη του Αθηνόδωρου στην ιδιαίτερα όμορφη αυτή περιοχή του τόπου μας, όπου θα διεξαχθούν οι αγώνες των 10 χλμ., των 5,5, χλμ., των 2 χλμ. και δυναμικό βάδισμα 2 χλμ.