Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παμπαίδων - Παγκορασίδων Α'. Δεύτερο ασημένιο μετάλλιο

Μετά την Κυριακή Δημητρίου στο πανελλήνιο Κορασίδων στα 400 μέτρα με εμπόδια, σειρά είχε αυτή τη φορά ο Στυλιανός Κατσούλης στα 3.000 μέτρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παμπαίδων-Παγκορασίδων Α΄που έγινε στο Ναύπλιο το Σάββατο 2 και την Κυριακή 3 Ιουλίου. Ο Αθλητής μας κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο (το πρώτο του σε πανελλήνιο πρωτάθλημα) και δικαιώθηκαν έτσι οι κόποι και οι προσπάθειες του, που ξεκίνησαν πριν από περίπου 3 χρόνια, όταν εντάχθηκε στην Ακαδημία του Συλλόγου μας.

Εκτός από τον Στυλιανό, ο οποίος πήρε την μεγάλη χαρά του μεταλλίου, αλλά για λίγο δεν κατάφερε να καταρρίψει στο αγώνισμα των 3.000 μέτρων το ρεκόρ Συλλόγου, το οποίο για τον Στυλιανό ήταν ένα προσωπικό στοίχημα, είχαμε άλλους 2 αθλητές στην πρώτη οκτάδα, ένα ατομικό ρεκόρ και ένα ρεκόρ συλλόγου. Επίσης, οι αθλητές και αθλήτριές μας της μικρότερης ηλικιακά αγωνιστικής κατηγορίας, εκτός από αγωνιστική δράση ,απόλαυσαν ένα υπέροχο διήμερο στην πανέμορφη πόλη του Ναυπλίου, που περιλάμβανε , βόλτες , χαλάρωση, φαγητό σε ωραία καταστήματα εστίασης, διαμονή σε ξενοδοχείο και γενικότερα μια ωραία εκδρομή. Σε αυτό το πανελλήνιο πρωτάθλημα σημαντική ήταν η παρουσία αρκετών γονιών των αθλητών και αθλητριών του Συλλόγου μας οι οποίοι ήρθαν να στηρίξουν τις προσπάθειες των αθλητών και των προπονητών μας. Ακόμη, για άλλη μια φορά κοντά μας βρέθηκε η ‘’κερκίδα του Αθηνόδωρου’’ και την ευχαριστούμε πολύ γιατί για άλλη μια φορά έχουμε επιπλέον φωτογραφικό υλικό και βίντεο από τους αγώνες.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, αναλυτικά, είχαμε τα εξής: Στα 3.000 μέτρα παμπαίδων ο Στυλιανός Κατσούλης ήταν 2ος με επίδοση 9.42.85 (κοντά στο ατομικό του ρεκόρ). Στο ίδιο αγώνισμα, ο Αποστόλης Χαντζής με μια πολύ καλή κούρσα τακτικής και βελτιώνοντας το ατομικό του ρεκόρ κατά 20 ολόκληρα δευτερόλεπτα, κατέλαβε την 6η θέση με επίδοση 10.03.50. Αξίζει να σημειωθεί ότι και οι δυο αθλητές μας σε σχέση με το αντίστοιχο πρωτάθλημα της προηγούμενης χρονιάς βελτίωσαν τις επιδόσεις τους σχεδόν κατά ένα ολόκληρο λεπτό. Αποτελούν και οι δυο παράδειγμα εργατικότητας και αφοσίωσης και αναμένεται να πρωταγωνιστούν για τα επόμενα χρόνια στα αγωνίσματα αντοχής. Η άλτρια μας Χριστίνα Καϊτσα, αφού προκρίθηκε εύκολα στον τελικό του αγωνίσματος του άλματος σε μήκος, κάνοντας μόνο ένα άλμα στον προκριματικό, κατέλαβε τελικά την 7η θέση με επίδοση 4.91, λίγο μακριά από το ατομικό της ρεκόρ. Η Χριστίνα και την επόμενη χρονιά θα είναι στην ίδια ηλικιακή κατηγορία και περιμένουμε να δούμε πολύ καλές επιδόσεις αλλά και να διεκδικεί πολύ καλύτερες θέσεις.

Η Μαρίνα Γιαννάδη, στο αγώνισμα των 80 μέτρων με εμπόδια, κατέλαβε την 14η θέση με επίδοση 14.97. Ο Γιάννης Οικονόμου στο αγώνισμα των 150 μέτρων με μια καλή κούρσα στον προκριματικό, με επίδοση 18.48 πλησιάζοντας το ατομικό του ρεκόρ, μόλις για μια θέση έχασε την πρόκρισή του στον τελικό και κατετάγη τελικά 17ος. Τέλος στο αγώνισμα της σκυταλοδρομίας 4χ80 μέτρων Πακγορασίδων Α΄, η ομάδα μας αποτελούμενη από την Χριστίνα Καϊτσα, Μαρίνα Γιαννάδη και τις αθλήτριες της μικρότερης ηλικιακά κατηγορίας Μαρία Κατσούλη και Εμμανουέλα Κούρτη, κατέλαβαν την 24η θέση ανάμεσα σε πάρα πολλές ομάδες, πετυχαίνοντας όμως νέο ρεκόρ Συλλόγου με επίδοση 43.81. Το προηγούμενο ρεκόρ Συλλόγου κρατούσε από το 2012 που το είχαν πετύχει οι αθλήτριες Αννα-Μαρία Κατσίκα, Μελίνα Μαυρομάτη, Κατερίνα Σταματοπούλου και Τζούλια Μπούνια, στο αντίστοιχο πανελλήνιο πρωτάθλημα, πάλι στο Ναύπλιο. Η συνεχής κατάρριψη των ρεκόρ Συλλόγου από τους αθλητές και αθλήτριες μας αποτελεί ένα κίνητρο για την συνεχή βελτίωση τους , αλλά και δείχνει την βελτίωση και άνοδο του επιπέδου του Συλλόγου μας συνολικά.

Το επόμενο Σαββατοκύριακο 8 και 9 Ιουλίου, ο Σύλλογος μας, με πέντε αθλήτριες, τρείς αθλητές και δυο προπονητές, θα βρίσκεται στην πόλη των Σερρών όπου θα διεξαχθεί το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της κατηγορίας Εφήβων και Νεανίδων. Είναι ίσως το πιο σημαντικό Πανελλήνιο Πρωτάθλημα του Συλλόγου μας για την φετινή αγωνιστική χρονιά.